Pentru un start bun in viata!
posdru
Antrenament intelectual la gradinita
Antrenament intelectual la club

Copilul aflat in etapa prescolara este cel mai receptiv la informatia noua pe care o primeste zilnic. Aceasta etapa surprinde perioada de maxima sensibilitate a copilului la stimuli intelectuali. Acum se aseaza bazele educatiei si dezvoltarii intelectuale a copilului, pentru intreaga viata.

Copilul invata sa isi descopere aptitudinile, apoi incepe sa si le dezvolte. Incepe sa gandeasca logic si sa gaseasca singur solutii noi la fiecare problema pe care o infrunta. Toate aceste detalii insumate contribuie la inteligenta copilului. Dezvoltarea intelectuala a copilului se cladeste pas cu pas, cu fiecare zi noua in care acesta desfasoara activitati, invata ceva interesant, interactioneaza cu ceilalti, exploreaza si trage concluzii.

Din aceste motive, centrul de zi are un rol esential contribuind major la dezvoltarea intelectuala a copilului intr-un mod care nu poate fi inlocuit sau compensat de familie sau bona, indiferent de cat sunt de mari dorinta si pregatirea acestora de a-i oferi copilului ce este mai bun. La club copilul invata sa se raporteze la societate, sa se integreze, sa isi respecte colegii si educatorii, sa fie disciplinat si ordonat.

Incepand cu obiceiurile din rutina zilnica de ingrijire personala si pana la dezvoltarea celor mai fine abilitati ale copilului, toate se desfasoara cu o mai mare usurinta si intr-un mod mai placut la centrul de zi, alaturi de alti copii de aceeasi varsta si sub indrumarea personalului calificat, cu experienta vasta.

Copilul “de gradinita” se pregateste astfel pentru scoala. Baza intelectuala construita in timpul perioadei prescolare il “invata” sa invete: sa devina mai independent separandu-se de mama sa, sa urmeze regulile institutiilor de invatamant, sa pastreze curatenia si ordinea, sa fie atent atunci cand i se explica, sa ii respecte pe ceilalti, sa stabileasca relatii, sa ceara voie, sa realizeze ce inseamna apartenenta la sexul de care apartine. Toate acestea fac parte din antrenamentul pe care copilul il face in timpul perioadei prescolare pentru anii de scoala ce vor urma.

Resursele de care dispune un centru de zi si care vor fi la dispozitia copilului sunt deosebit de importante. Acestea vor reprezenta “uneltele” care vor ajuta copilul sa isi dea seama care sunt abilitatile sale, ce ii place sa faca, la ce are talent, spre ce anume apare o inclinatie care mai tarziu poate fi exploatata in sens pozitiv.

In aceasta categorie sunt atat echipamentele de interior cat si cele de exterior. Centrul de zi este dotat cu toate materialele care ii vor permite copilului sa deseneze, sa picteze, sa modeleze, sa coasa, sa construiasca, sa faca conexiuni logice ca de exemplu asamblarea unui puzzle.

Pe langa echipamentele clasice complete din orice centru de zi, la clubul Start for Kids exista si materiale de lucru suplimentare care pun accentul in mod special pe dezvoltarea intelectuala a copilului stimulandu-l din punct de vedere cognitiv. Cu ajutorul centrului de formare Amadeus IQ, copiii isi vor dezvolta o baza solida a inteligentei si a unei personalitati sanatoase si stabile.