Pentru un start bun in viata!
posdru

Centrul este amplasat pe Splaiul Unirii nr. 160, cladire AJUSTAJ, etaj 2, Bucuresti, la cateva minute de statiile de metrou Tineretului.

Centru de zi si club distractiv si de activitati Start for Kids promoveaza prin activitatile pe care le ofera ideea unei educatii prescolare de calitate la standarde europene. Centrul este dezvoltat in baza un proiect din fonduri europene si contine absolut toate ingredientele unui proiect de succes pentru educatia copiilor, respectand toate standardele si normele impuse de ARACIP pentru o caliate superioara in invatamantul prescolar.

Pe langa dotarile de exceptie, Start for Kids dispune de cele mai moderne solutii educationale si modalitati de lucru interactive datorita pregatirii profesionale si calificarii personalului didactic.

Viziune Start for Kids

Gradinita Start for Kids crede cu tarie in puterea jocului respectand varsta copilariei si incurajand fiecare copil sa isi descopere abilitatile si talentele innascute inca din primii ani. Asadar toate activitatile atat din curriculum obligatoriu cat si activitatile optionale se bazeaza pe joc in asa fel incat copilul este incurajat sa capete incredere in fortele proprii, sa experimenteze, sa se bucure de mandria reusitei, sa aleaga si astfel sa invete sa isi asume responsabilitati, sa isi satisfaca setea de cunoastere, sa isi doreasca si sa stie ca poate fi cel mai bun!

Misiune Start for Kids

In gradinita noastra, copilul va fi pregatit pentru viata, pentru cerintele existente si viitoare, dezvoltandu-i spontaneitatea, independenta gandirii, motivatia creativa si dorinta de a-si exprima opiniile. Fiecare copil dispune de un potential creativ care, prin intermediul gradinitei, este dezvoltat si incurajat.Procesul instructiv-educativ se va desfasura conform programei prevazute de Ministerul Educatiei Nationale pentru pilonul national, folosind tehnici de predare moderne, interactive, materiale didactice performante si dotari la standarde internationale.

Activitatile educative obligatorii, precum si programul extrascolar, vor fi variate si gandite tinand cont de particularitatile de varsta si de ritmul propriu de invatare al fiecarui copil. Un rol important in succesul acestei misiuni il constituie jocul si maiestria cadrelor didactice calificate. Numarul redus de copii ce alcatuiesc o grupa (12 – 15 copii) este esential pentru modelarea si dezvoltarea personalitatii fiecarui copil in parte. Vor fi efectuate evaluari periodice cu privire la evolutia copilului dumneavoastra, ce va vor fi prezentate gradual.